Tenint en compte l'experiència operativa d'equips serials i experimentals de tipus existents, el desenvolupament de noves mostres va començar a principis dels anys setanta. Un prometedor complex de cerca i evacuació, que suposadament havia d’entrar a diversos vehicles alhora, va rebre la designació PEC-490. És fàcil veure que els números d’aquesta designació corresponen al sistema soviètic d’índexs de transport per carretera. El número "490" indicava que les noves mostres es classificarien com a vehicles especials amb GVW en el rang de 8-14 tones.
S’està provant el vehicle tot terreny. Fotografia del Museu Tècnic Militar Estatal / gvtm.ru
Vista a estribor i popa. Fotografia del Museu Tècnic Militar Estatal / gvtm.ru
El cotxe s’enfila pel pendent. Fotografia del Museu Tècnic Militar Estatal / gvtm.ru
Proves a la temporada de fred. Foto Kolesa.ru
Els nous components i conjunts, distingits pel seu pes reduït, van permetre reduir significativament el pes del tot terreny, tot i que no van suposar una reducció notable de les dimensions. La longitud del ZIL-49042 era de 8, 96 m, amplada - 2, 6 m, alçada - 2, 5 m. La distància entre eixos arribava a 4,8 m amb una pista de 2, 1 m. La distància al terra era de 448 mm. A causa de l’ús de nous elements estructurals, es va augmentar el pes del vehicle a 6415 kg. Càrrega útil: 2 tones Segons els càlculs, l’amfibi podria assolir velocitats de fins a 75-80 km / h a la carretera. A l’aigua, aquest paràmetre va assolir els 8-9 km / h.
Amfibis a l’aigua. Foto Kolesa.ru
El prototip del nou model a la fàbrica es va pintar en un caqui similar a l’equipament militar. A les portes de la cabina, estava inscrit el número de cua "44". També es van utilitzar matrícules "prova 11-43". Se sap que les bruixes de la fàbrica no podien passar pel cotxe nou. Per la seva característica capacitat de coloració i amfibi, el vehicle tot terreny va rebre el sobrenom de "cocodril".